ABD, Suriye’nin doğusunda SDG ile operasyon yaptı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı 3 operasyon düzenlendiğini açıkladı. 6 IŞİD militanının yakalandığı operasyonlara SDG de katıldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin doğusunda düzenlenen üç başka operasyonda altı IŞİD militanının yakalandığını açıkladı. Helikopterlerle havadan indirme yoluyla yapılan operasyonların 48 müddetlik bir vakit diliminde icra edildiği belirtildi. Yakalanan şahıslar ortasında IŞİD’in “Suriye Bölge Yetkilisi” kabul edilen “El Zübeydi”nin de olduğu açıklandı. Kelam konusu şahsın Suriye’de hücumlar planladığı ya da bunların düzenlenmesine önayak olduğu belirtildi.

Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi düzenlenen üç baskından ikisinin Deyrezzor ve Haseke bölgelerinde yapıldığını ve bu operasyonlara ana gövdesini YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin de katıldığını açıkladı.

Açıklamada yakalanan bireylerden dördünün, kümeyle alakalı Türkmen silah tüccarları olduğu belirtildi. İki SDG savaşçısının baskınlar sırasında yaralandığı kaydedildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Kumandanı Orgeneral Michael Erik Kurilla, operasyonlarla ilgili “IŞİD’in bu ögelerinin yakalanması terör örgütünün istikrarsızlaştırıcı ataklar planlama ve hayata geçirme kabiliyetini sekteye uğratacak” diye konuştu.

Suriye’de IŞİD ile uğraşta SDG’ye takviye veren ABD askerlerinin sayısı 900 olarak varsayım ediliyor. ABD güçlerinin SDG ile birlikte IŞİD’e karşı yaptığı operasyonlar daha çok ülkenin kuzey doğu kısmında gerçekleşiyor.

SDG son yapılan operasyonlarda yakalanan bir IŞİD militanının Suriye’nin doğusundaki kimi hücrelere komuta ettiğini açıkladı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir