Bakan Soylu: Biz, kimsenin düşmanı değiliz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aile içi ve bayana yönelik şiddetle çabaya ait olarak, “Biz içtenlikle çalışıyoruz lakin bu işi siyasallaştırmak isteyenler, bu mevzudaki çabamıza haksızlık ediyorlar, takviye de olmuyorlar. Biz, kimsenin düşmanı değiliz, insanları düşmanlaştırarak ve kamplaştırarak bu sorunların çözülebileceğini düşünenler yanılmaktadır” dedi. 

Bakan Soylu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş‘ın da iştirakiyle düzenlenen ’16. Bayana Yönelik Şiddet İzleme Komitesi Toplantısı’nda konuştu.

Soylu, 2022’de 260 bayan cinayeti yaşandığını ve 2014’ten bugüne kadar en düşük düzeyde olduğunu bildirerek, “Bu azalışı, nüfusumuz yaklaşık yüzde 9,4 artmışken elde ettik” diye konuştu.

KADES uygulamasını 4,5 milyon bayan indirdi

Kadın Dayanak Uygulamas’ını (KADES) bugüne kadar 4,5 milyon bayanın indirdiğini ve yıl sonu maksadının 5 milyon olduğunu açıklayan Soylu, “KADES’le alınan ve tamamına gittiğimiz ihbar sayısı 583 bindir ve bu ihbarlara gittiğimiz süreç de 4-5 dakikadır” bilgisini verdi.

Soylu, ihbar kanalları hizmetinin aile içi ve bayana yönelik şiddetle ilgili bildirimleri kolaylaştırdığına işaret ederek şöyle devam etti:

“2-3 ay içerisinde yaklaşık 25 vilayetimizde bir anda takip edilen bilgi süreç sistemine geçilecek. Bayana yönelik şiddeti istediğimiz vakit, istediğimiz noktada dökebilmeyi ve bunun nerelerde geliştiğinin tahlilini yapabilmeyi sağlayabilecek yapay zekayı öbür vilayetlerde yapabiliyoruz, başkalarında de yapabilme imkanına sahip olacağız.”

“2016’da 162 bin aile içi şiddet olayı bildiriliyordu, şu anda 253 bin düzeyinde geliyor”

Soylu, emniyet ve jandarma bünyesinde aile içi ve bayana yönelik şiddetle çaba ünitelerini, vilayet seviyesinden ilçe seviyesine taşındığını ve 1247’ye ulaştığını bildirerek şu bilgileri paylaştı:

“2016’da 162 bin aile içi şiddet olayı bildiriliyordu. Bildirim kanalları arttıkça bildirimler bilhassa 2021’e kadar arttı, 270 bine çıktı. Şu anda 253 bin düzeyinde geliyor. Daha fazla bildirim alanı olmasına karşın bildirim sayısı üstten aşağıya inmeye başladı. Önlem kararı verilen kişi sayısı 192 binden 271 bine yükselmişti.”

Soylu, elektronik kelepçe sayısının 1500’e yükseldiğini, 822 hadisenin takip edildiğini ve 2 bin 242 hadisenin tamamlandığını kaydederek ‘Kadına El Kalkamaz’ projesine ait olarak, “Şu ana kadar 8,2 milyon erkeğe ulaştık. Yıl sonuna kadar bu sayısı 9 milyon üzerine getireceğiz ve seneye de devam edeceğiz. Yaklaşık 3 milyon erkeğe broşür ulaştırdık. 217 bin pankart ve afiş dağıtıldı, asıldı” bilgisini verdi.

“2023 planında 121 faaliyet bulunuyor”

Bu kapsamda, 2020-2022’de kolluk, güvenlik çalışanı, erbaş ve er, akademi öğrencileri, mülki yönetim amiri ve muhtarlara eğitimler verildiğine değinen Soylu, şöyle devam etti:

“2023 yılı faaliyet planı kapsamında sorumluluk tariflerimizi yapıyoruz. Bu planda İçişleri Bakanlığı’na ilişkin 50’si direkt sorumlu, 71’i ilgili olduğu toplam 121 faaliyet bulunmaktadır. Faaliyet planı izleme ve kıymetlendirilmesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulacak teknik şura vasıtasıyla 3’er aylık devirlerde yapılacaktır. Elektronik kelepçe izleme ünitesi sayısının yüzde 25 artırılması, 60 bin kolluk çalışanı, 7 bin 500 erbaş ve ere, 10 bin özel güvenlik görevlisine, Jandarma Kıyı Güvenlik Akademisi ve Polis Akademisi’nde tahsil gören tüm öğrencilere eğitim verilmesi, bünyesinde 20 yeni kısım amirliği kurulması, KADES indirme sayısının 6 milyona çıkarılması, 10 milyon KADES ve ‘Kadına El Kalkamaz’ broşürünün dağıtılması bu periyottaki amaçlarımızdan bazılarıdır.”

“Bu işi siyasallaştırmak isteyenler, bu bahisteki uğraşımıza haksızlık ediyorlar dayanak de olmuyorlar”

Soylu, Türkiye’nin pek çok global meseleyle muvaffakiyetle gayret ettiği üzere aile içi ve bayana yönelik şiddet konusunu da çözeceğinin altını çizerek şu sözleri kullandı:

“Bu problemde çok çalışıyoruz. Istırabım şu, biz içtenlikle çalışıyoruz ancak bu işi siyasallaştırmak isteyenler, bu husustaki çabamıza haksızlık ediyorlar dayanak de olmuyorlar. Dünyaya farklı siyaset perspektiflerinden bakıyoruz. Allah isteği için aile içi ve bayana yönelik şiddetle gayrette bir perspektiften bakalım. Biz, kimsenin düşmanı değiliz, insanları düşmanlaştırarak ve kamplaştırarak bu sıkıntıların çözülebileceğini düşünenler yanılmaktadır.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir