Demirtaş, HDP’yi topa tuttu: “Nedensiz reddedildim”… Erkan Baş görüşmesini anlattı: “TİP, gerçeğe sırtını döndü”

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve dün faal siyaseti bıraktığını duyuran eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hem partisine yönelik tenkitlerini, hem yeni siyaseti, hem de bundan sonra yapacaklarını açıkladı.

Demirtaş’ın bu kararı HDP içerisinde uzun vakittir çatışmalı bir süreç yaşandığını açığa çıkardı. HDP içerisinde çatışan taraflardan ‘Şahinler’in kazandığı biçiminde yorumlandı. ‘Şahinler’ genel olarak ‘Kürt milliyetçisi’ bir çizgi izliyor ve HDP’nin ‘halkların kardeşliği’ vb. ölçülü söylemlerine ve Türkiye partisi olma gayesine karşı çıkıyor.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/sahinler-ve-guvercinler-birbirine-girdi-demirtas-cikisinin-sirri-krizin-perde-arkasi-2795736

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/yesil-sol-icin-ozelestiri-kandil-den-tip-le-ittifak-sonlandirilmali-hdp-icindeki-ulusalcilar-kim-25376412

Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“DAHA ÇOK OTORİTERLEŞME GÖRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun seçilememesinin sonuçları ne olur?

Daha fazla otoriterleşen, fakirleşen, kamplaşan, dışarıya daha da bağımlı bir Türkiye göreceğiz.

“KURTARICI DEĞİLİM”

Benim bir mucize formülüm yok, bir kurtarıcı da değilim lakin tabanımızın önüne somut maksatlar koyup kitleleri heyecanlandırarak ayağa kaldırmakta katkılarım olabilirdi. Cezaevinden lakin toplumsal medya ve başka medya aracılığıyla katkı sunabiliyorum. Bu da eksiklere, yetersizliklere yol açabiliyor. Biri de bunu toplumsal medya fenomenliği olarak tanımlayabiliyor, güya maksadım buymuş ve elimde öteki imkan varmış gibi!

“ÜSTÜN PERFORMANS BEKLEMEK HAKKIMIZ”

Popülist siyasetle HDP’nin unsurlarını görünmez hale getirdiğim tenkitlerine hürmetle yaklaşıyorum… Kendi açımdan bu saatten sonra zorlamanın bir manası olmadığını düşünüyorum. Arkadaşlarım bunu ısrarla söylüyorlarsa bir bildikleri vardır ve artık kendilerinden üstün bir performans beklemek de hepimizin hakkıdır.

Aylar evvel Genel Merkezimize, sonuçlar ne olursa olsun seçimlerden sonra etkin siyasi çalışma yürütmeyeceğimi belirtmiştim. Hala tıpkı fikirdeyim… Partimize yönelik tenkit ve tekliflerim tümüyle güzel niyetli, yapan ve katkı sunma maksatlıdır. Hiç kimse, tenkitlerimi HDP’yi yıpratmak için kullanmaya kalkmasın. Ben HDP’liyim ve o denli de kalmaya devam edeceğim.

“HATA HDP ÇİZGİSİNDE DEĞİL, PRATİKTE”

Hata HDP çizgisinde değil, pratiktedir. Tenkit HDP paradigmasına değil, yanlış uygulamalardadır. Vazgeçmemiz gereken de HDP değil eksiklerimiz, yanlışlarımızdır.

“14 MAYIS AKŞAMI HEM ÜZÜLDÜM, HEM ÖFKELENDİM”

Tam olarak o sonuçları beklemiyordum. Yeşil Sol Parti’yi de Kılıçdaroğlu’nu da daha yüksek bekliyordum. Sonuçlara hem üzüldüm hem de muhalefetin seçim akşamı verdiği dağınık görüntüye öfkelendim.

Kılıçdaroğlu seçimi kazandı aslında. Ama başta hileler, sonra da yurt dışı oyları ve sonradan vatandaş yapılanların oyları üzere faktörler eklenince bu tarihi seçimi resmi olarak Erdoğan almış oldu. Yaşananların seçimle, demokrasiyle, halk iradesinin sonuçlara yansımasıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Olanlar tümüyle bir operasyondu.

“MUHALEFET REJİMİ MEŞRULAŞTIRDI”

AKP devletin tüm imkanlarını palavra, iftira, karalama, baskı, engelleme için kullandı, sandıklarda şaibeli müdahaleler oldu. Son yedi yılı tam bir otoriterizmle geçirmiş Türkiye’de demokratik bir yarışın şartları esasen yoktu. Münasebetiyle ortaya çıkan sonucun meşruiyeti daima tartışmalı olacak. Muhalefet, bu gerçeği bilmesine karşın daima karşısında olağan bir iktidar varmış üzere davranarak, rejimi legalleştirerek büyük yanılgılar yaptı. Yeniden, HDP’nin kriminalize edilmesini peşinen kabul ederek iktidarın değirmenine adeta su taşıdı.

“EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI KAĞIT ÜSTÜNDE KALDI”

Son bir-iki ayda yapılacak seçim kampanyasıyla yedi yıllık toplumsal mühendislik operasyonunu alt etmek mümkün değil. Aslında halkın çoğunluğu değişimden yanaydı ama bu değişim isteği bir toplumsal harekete dönüştürülemedi, siyasi partilere sıkıştırılıp oradan sonuç alınmak istendi.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı aslında farklı bir başlıkta ele almak gerekir. Kuruluş maksadı, prensipleri ve maksatlarıyla heyecan verici olmasına karşın, ne yazık ki kağıt üzerinde kaldı. Kimi bileşenler bu türlü bir ittifak yokmuş üzere ta başından beri farklı davrandılar, farklı çalıştılar. İş gidip gelip adaylıklara ve farklı liste tartışmalarına kilitlendi. O süreçler de güzel yönetilemedi, hem motivasyon kaybına hem de çok pahalı vakitlerin kaybına yol açtı.

“KENDİMİ SORUMLULUĞUN DIŞINDA TUTMUYORUM”

Bunca tecrübemize karşın hala halk demokrasisini ve demokratik toplumu önemsememek teknik bir eksiklikten öte ideolojik sapmadır. Bunun sorumlusu da en başta parti idaresidir. Seçim periyodu siyasetinin de zaaflarla dolu olduğunu düşündüğümüzde idaremiz ne yazık ki önemli yetmezliklere düşmüştür. Bence tüm bu süreç için halka bir özür, özeleştiri borçları var. Ayrıyeten ben de kendimi bu sorumluluğun dışında tutmuyorum.

KONGRE ÇAĞRISI

Bu süreçten çıkarılacak derslerle yerelden başlayarak süratle büyük kongrenin toplanması ve idarede değişiklikle birlikte taze kana muhtaçlık olduğu kanaatindeyim. Gördüğüm kadarıyla halkımız da Eş Genel Liderler başta olmak üzere parti idaresinden bu olgunluğu ve sorumluluğu bekliyor. Şu anda muhafazamız gereken şeyler, halkımızın örgütlü çabası ve partimizdir.

“TİP GERÇEĞE SIRTINI DÖNMEYİ TERCİH ETTİ”

TİP’in kararı yanlıştı, hala yanlıştır. Devrimci, öncü siyasetin misyonu kitlesini değiştirme, dönüştürme savında ısrar etmektir. Erkan Baş’ın beni ziyaretinde de öncesinde de bu görüşlerimi kendilerine iletmiştim. “Kürtlerle yan yana durmazsak oy alabileceğimiz kesitler var” deyip alacağınız oylar, neyi ne kadar çözmeye ve dönüştürmeye fayda ki? Kürt sorunu trafik sorunu değil ki… Kürtleri ve Kürt halkının ulusal taleplerini ıskalayıp, görmezden gelip Türkiye’nin hangi toplumsal, sınıfsal, siyasal sıkıntıya kalıcı tahlil üretebilirsiniz ki? TİP bunları en uygun bilen partilerden biri olmasına karşın gerçeğe sırtını dönmeyi tercih etti. Yanlış yapıldı. Umarım bunun telafisi için herkes çok samimi bir gayret sarf eder, etmelidir.”

SİYASİ İTTİFAK DEĞİL ÇABA PAYDAŞLIĞI

Türk soluyla ittifaka yönelik tenkitlere Demirtaş şöyle cevap verdi:

“HDP’nin yalnızca seçim devirlerinde sosyalist partilerle ittifak arayışında olmaması gerekir. Mücadele birliği çok daha manalı ve kıymetli. Bundan sonra da siyasi ittifak yerine çaba iştiraki temel alınmalı. Seçim ittifakına sıkışan birliktelikler faydadan çok ziyan getiriyor zira. HDP’de bileşen kotası, kontenjanı ve gibisi uygulamalara son verilmeli. Bu, HDP’li kimliğini oluşturmak için de gerekli. Tüm bileşenler mücadele birliği yapar, seçim vakti da herkes ön seçime girer, Genel Merkezin az sayıda kotası olur, gerisi halk tarafından belirlenir. “

ADAY BELİRLEME

Elbette başarısızlığın nedenlerinden biri, yerelin gereğince gözetilmemesi. Aday belirleme usulüyle ilgili, Genel Merkez ile rastgele bir istişaremiz olmadı… Ön seçimle belirlenecek belediye başkanı ve milletvekili adayları, yerelin tercihi olacaklarından çok daha güçlü çalışmalar yürütürler. Şayet bu prosedür benimsenseydi kimi yerlerde daha fazla milletvekili çıkarabilirdik lakin büsbütün değişik bir sonuç olur muydu, onu bilmek mümkün değil.

“AKTİF POLİTİKAYI BU KADEMEDE BIRAKIYORUM”

Halkımız elinden gelenin fazlasını yaptı, biz tesirli siyasetler ve taktikler geliştiremedik. Samimi ve özlü bir özeleştiri vermek zorundayız. Ben kendi adıma, halkımıza layık bir siyaset ortaya koyamadığımız için samimiyetle özür diliyorum. Pratikteki gayretlerimle bu eksiklikleri giderme kelamı veriyorum. Ayrıyeten, bana yönelik yapan tenkitlere teşekkür ediyorum. Tenkitlerden yararlanmaya çalışacağım. Çabayı cezaevinden her yoldaşım üzere dirençle sürdürürken, etkin politikayı bu evrede bırakıyorum.

“İSTİFA ETMİYORUM”

Ben ne HDP’den ne de rastgele bir vazifeden istifa ediyorum. Aktüel, aktüel siyasete müdahil olmayacağımı ve bu çerçevede etkin politikayı bıraktığımı belirtiyorum. Sevgili Seyhan Avşar’ın Halk TV internet sitesinde yaptığı habere dair de şunu belirtmem gerekir, kendisi işini yapmış ancak haber kaynağı yanlışsız bilgi aktarmadığı için ortaya yanlış bir haber çıkmış. HDP Genel Merkezi ile inanca dayalı bir yoldaşlık hukukumuz var. Eksiklerimiz, yanılgılarımız karşılıklı ve birbirimizi yoldaşça eleştirir, yola da birlikte devam ederiz.

“CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINA HAZIR OLDUĞUMU BELİRTTİM, MÜNASEBET SUNULMADAN REDDEDİLDİ”

Demirtaş, HDP yönetimine 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylığı için hazır olduğunu söylediğini, ancak bunun parti idaresi tarafından gerekçesiz bir halde reddedildiğini aktardı.

HDP idaresine “Seçimi ikinci tipe bırakıp o basamakta demokratik atılımlarla daha fazla katkı sunabileceğimizi belirttim” dediğini aktaran Demirtaş, adaylığının partisinin oy oranında da artış yaratabileceğine dair kanılarını de paylaştığını kelamlarına ekledi.

Siyasi yasağının olmadığını fakat YSK’nın kendi adaylığını reddetmesi durumunda daha sonra çıkarılacak adayın parti tabanı tarafından daha kolay sahiplenileceği teklifini sunduğunu belirten Demirtaş şöyle devam etti:

“Fakat bu teklifim, rastgele bir münasebet sunulmadan reddedildi. Münasebetini hala bilmiyorum. Bu tartışmalar sürerken zelzele oldu ve sonrasında aday çıkarmamaya gerçek evrildi süreç. Bu karar da Genel Merkez ve ittifak bileşenlerince ortak alındı. Bana da öncesinde bilgi verildi, elbette bu kararın gerisinde durduk.”

“ERDOĞAN AÇIKÇA ‘KÜRT DEMEK YERİNE ‘SELO’YU KULLANIYOR”

Erdoğan, direnen Kürt halkını gaye almanın bir yolu ve Kürt aksiliğini kodlamanın bir yolu olarak “Selo”yu kullanıyor. Açıkça Kürt demek yerine Selo demiş oluyor yani. Erdoğan son üç seçimi de benim ismim üzerinden Kürtlere karşı bir karalama kampanyası formunda yürüttü.

Ben buradan kendisine, hak ettiği karşılığı verme imkanına sahip değilim. Dışarıdaki arkadaşlarım ise son günlerdeki birkaç kısa tweet hariç, neredeyse hiç yanıt vermediler. Bu hakikaten farklı bir durum. Lakin Kürtler, Erdoğan’a hak ettiği yanıtı ziyadesiyle verdi.

SOYLU’NUN HÜDA PAR İLETİSİ: “HÜDA-PAR DEVLET APARATIDIR”

Süleyman Soylu devlet içi ve dışı tüm yapılara “HÜDA PAR’dan korkmayın, kendileri devletimizin aparatıdır, çekinmenize gerek yok” demeye getiriyor. HÜDA PAR’dan ürküp Erdoğan’a oy vermekten cayabilecek ulusalcı, milliyetçi, ırkçı çevrelere de garanti veriyordu aslında. Olağan birebir vakitte Kürt siyasal hareketine de açık bir tehdit bildirisi göndermiş oluyor. 90’lı yıllardaki operasyonların 2023 versiyonuna hazırlandıklarını açıkça söylüyor ki bu da korkutma, sindirme hedefli. Esasen uzun yıllardır Kürt coğrafyasında bürokrasiye HÜDA PAR yerleştiriliyor, devlet imkanları HÜDA PAR’in hizmetine veriliyor. AKP’nin yıprandığı için giremediği yerlere Kürt kimliği kullanılarak HÜDA PAR eliyle girilmeye çalışılıyor.

Bizim Kobani Kumpas Davası içeride tutulmamız da HÜDA PAR’a alan açmanın yol vermenin hedeflerinden biri. Süleyman Soylu açıkça, HÜDA PAR’ın bir devlet aparatı olduğunu söylerken HÜDA PAR’dan buna itiraz gelmiyor.”

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/siyaset/soylu-dan-huda-par-cikisi-son-yillarin-en-stratejik-adimi–23897968

DEMİRTAŞ’IN KARARINA YÖNELİK YANSILAR… AHMET TÜRK: “DOĞRU BULMUYORUM”

Ahmet Türk, Demirtaş’ın siyaseti bırakma kararını hakikat bulmadığını söyledi.

10Haber’e değerlendirmede bulunan Türk, “Selahattin Bey başarılı bir siyasetçiydi. Genç ve dinamik bir arkadaşımız. Bu türlü bir karar beklemiyordum” dedi.

Demirtaş ile tenkitleri ve kararı ile ilgili konuşacağını fakat “Sesim yankılanıp bana geri dönüyor” eleştirisini “doğru bulmadığını” belirten Türk, “Partinin bir merkezi var, onlarla dayanışma içinde sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

Türk, bununla birlikte Demirtaş’ın seçim sürecine dair tenkitlerine ise takviye vererek “Örgütlü bir yapı yoktu. Parti içinde birçok genel merkez oluştu. Seçim sürecinde eksiklik vardı. Bu eksiklikler, adaylıklardan programa birçok yerdeydi. Kürt bölgelerindeki sonuçlar bunu gösteriyor. Bundan sonra halk konuşacaktır” diye konuştu.

TEMELLİ: “SİYASETTEN EMEKLİ OLUNMAZ”

Eski HDP Eş Genel Lideri ve Yeşil Sol Parti Muş Milletvekili Sezai Temelli ise Demirtaş’ın kararıyla ilgili olarak, “Siyasetten emekli olunmaz. Hasebiyle şu anki his haliyle bu türlü bir şey söylemiş. O siyaseti bırakmak istese de ne biz onu bırakırız ne de siyaset onu bırakır. Birlikte siyaset yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Artı TV’ye konuşan Temelli, “Evet ortada bir başarısızlık var. Bu başarısızlığın yaratmış olduğu tesirler var. Bunun yaratmış olduğu bir his hali var ve bu his hali tabi ki hepimizi etkiliyor” diye konuştu ve ekledi:

“Buna bağlı olarak da açıklamalar yapıyoruz. Her şeyi anlamak için biraz vakte da gereksinimimiz var. Gerçek, samimi, birbirimizi anlamaya yönelik bir tenkit, özeleştiri sürecine muhtaçlığımız olduğunu hepimiz söylüyoruz.”

Demirtaş’ın siyaseti bırakma açıklaması sonrası Twitter hesabından paylaşımda bulunan Londra Üniversitesi Oryantal ve Afrika Çalışmaları Okulu’ndan (SOAS) siyaset bilimci Karabekir Akkoyunlu ise şu yorumu yaptı:

“Erdoğan’ın kendine tehdit gördüğü iki siyasetçi var: Demirtaş ve İmamoğlu. O yüzden birincisi yıllardır hukuksuzca mahpusta, ikincisi de yakında siyasi yasaklı olacak ve tahminen mahpusa girecek. Fakat vakit bu iki genç adamın yanında. Türkiye siyasetini uzun vadede onlar şekillendirecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir