Devlet Memurlarına TikTok Yasağı Geldi: TikTok Neden Yasaklandı?

Son periyotların en tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok ‘a yeni yasaklar geliyor. Çin merkezli uygulama bu sefer devlet görevlilerine gelen yasakla gündeme geldi. Hususa ait araştırmalarını sürdüren vatandaşlar ‘TikTok neden yasaklandı?, TikTok hangi ülkede yasaklandı?’ sorularına cevap arıyor. İşte ayrıntılar…

Sosyal medya uygulamaları içerisinde popülerliğini giderek arttıran TikTok uygulaması yeni haberleriyle gündemde.

Sosyal medya görüntü paylaşım uygulaması TikTok, yeniden tartışmaların odağında yer aldı.

Çin merkezli olması sebebiyle Avrupa ve Amerika cephesinden sık sık yaptırım tehditi alan uygulamaya bir yaptırım daha geldi.

TikTok uygulaması bu sefer de Belçika’da yasaklanmasıyla gündemde.

Belçika hükümeti, Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısından sonra açıklanan yasağın federal seviyede alındığını duyurdu.

‘TikTok’un Kullanıcılardan Bilgi Topluyor’

Belçika Siber Güvenlik Merkezi, TikTok’un kullanıcılardan önemli ölçülerde data topladığını, bazen kullanıcıların bundan hiç haberinin olmadığını açıklayarak bu durumun da kapalılığın ihlali açısından risk teşkil ettiği ikazında bulundu.

‘Mantıklı ve Gerekli Bir Karar Aldık’

Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Mantıklı ve gerekli bir karar aldık’ sözünü kullandı. Gilkinet, kendisinin de artık yalnızca Facebook ve Twitter’da olacağını kelamlarına ekledi.Federal hükümetin akabinde Flaman bölgesi hükümetinin de tıpkı halde kamu çalışanlarına TikTok yasağı getireceği söz edildi. Valon bölgesi hükümetinin de tıpkı karara imza atması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir