Erdoğan ‘bizim yurtlar gerçekten çok lüks’ demişti… Gerçek bambaşka çıktı!

Uzun yıllar emek verip âlâ bir üniversiteye girmek için çabalayan öğrenciler, yerleştikten sonra kendilerini bekleyen barınma sıkıntısıyla karşı karşıya kalıyor. Ekonomik krizin derinleşmesiyle, öğrenci meskeni hayali bile kuramayan öğrenciler, devlet yurtlarından da kontenjan bekliyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu bir konuşmasında, “Yurt kapasitemiz 800 binin üzerine çıktı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek kapasitesi” dedi.

Ancak bakan, yurtlardaki bu kapasite artışının nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi vermedi. Toplumsal medyadan paylaşım yapan öğrenciler, yurtlardaki kapasite artışının mevcut odalara yatak eklenerek yapıldığını söylüyor. Bunun yanında KYK yurtlarında kendilerine yer bulamayan öğrenciler ise özel yurtlara mahkum edilerek yıllık 100 bin liraya kadar ulaşan fiyatları gözden çıkarmak durumunda kalıyor. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan evvelki gün Özbekistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan burada “Bizim yurtlar nitekim çok lüks. Ben yurtları dolaşıyorum, bakıyorum. Yemekler hakeza o denli. Fiyatlar çok çok düşük. Biz ranzalarda kaldık. Artık üç yatak, karyola, çalışma odası, gardırobu, her şeyi içinde” dedi.

Ancak Erdoğan’ın bu kelamlarına rağmen, koğuş üzere yurt odaları fotoğraflandı. Cumhuriyet, son vakitlerde yaşanan ve öne çıkan yurt meselelerini derledi.

(İstanbul Kadırga Erkek Öğrenci Yurdu)

KAPASİTE ARTIRIMI

YKS’de barajın kalkmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci üniversiteye yerleşti ve barınma sorunu derinleşti. İktidar ise var olan KYK yurtlarının kapasitesini artırmakla yetindi. Birçok yurtta geçen yıl tek kişilik olan odalar iki kişiliğe, üç kişilik odalar altı kişiliğe, altı kişilik olanlar ise sekiz kişilik odalar haline getirildi.

Sosyal medyadan seslerini duyurmak isteyen öğrenciler, yurtlarının yeni imgelerini paylaştı. Paylaşılan imajlarda mevcut bazaların ranzaya çevrildiği, çalışma masalarının ise kaldırıldığı görüldü. Reaksiyonunu lisana getiren öğrenciler, “Üç kişilik odada altı kişi nasıl barınabiliriz? Kapasite artırmak yerine yeni binalar yapılmalı. KYK yurt ödemesine artırım yaparak konforun azaldığı tek ülke biz olabiliriz” dedi. 

(İzmir İnciraltı Erkek Öğrenci Yurdu)

HİJYEN EN BÜYÜK SORUN

Özellikle KYK yurdunda kalan öğrenciler, hijyen şartlarının yetersizliğinden şikâyetçi. Bu yurtlarda kalan öğrenciler, tuvaletlerin ve odaların gereğince temizlenmediğini belirtiyor. Öte yandan yurtta öğrencilere verilen yemekler de çoğunlukla hazır ve donmuş besinlerden oluştuğu için sıhhat problemleri yaşanıyor. Cumhuriyet’in ulaştığı öğrenciler, “Hepimiz her gün mide ağrısı yaşıyoruz. Dışarıda yemek çok kıymetli olduğu için dışarıdan yemek yiyemiyoruz. Yurtta çıkan çoğunluğu sıhhatsiz yemekleri tüketmek durumundayız” sözlerini kullandı.

(Mersin Kırkkaşık Kız Öğrenci Yurdu)

‘İKTİDAR SAYILARLA GÖZ BOYUYOR’

Söz konusu meseleleri Cumhuriyet’e kıymetlendiren Eğitim-Sen Yükseköğretim ve Eğitim Genel Sekreteri Sinan Muşlu, “Gençlerin temel kaygısı tahsillerini sürdürmek değil yüksek fiyatlar karşısında hayatlarını sürdürmek oldu. Bu türlü bir ortamda barınma problemine karşılık üretmesi gereken siyasi iktidar, sayılarla göz boyama telaşına düştü. Yurtlarda altı ya da sekiz kişiyi bir odaya doluşturarak verilen hizmet kabul edilebilir bir hizmet değildir. Bakanlığın siyasi hesaplarla yurtlarda yürüttüğü etkinliklere ayrılan bütçeler yurt üretimine ayrılsa, öğrenciler yurtlarda hijyenik, konforlu, demokratik ve özgür şartlarda barınabilse problemlerin tahlilinde büyük bir adım atılmış olacak. Fakat siyasi iktidar, devlet yurtlarını cemaat yurtlarına dönüştürmekten vazgeçmiyor. Yalnızca barınma değil temel hak ve özgürlükleri de yok sayıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir