ESÇEVDER’den Erzincan örneğiyle suç duyurusu

ESKİŞEHİR (İGFA) – ESÇEVDER üyeleri, Erzincan İliç’teki faciayı örnekleyerek yarın Kaymaz’da Koza Madencilik, Sarıcakaya’da Cengiz Holding tarafından da birebir katliamlara sebep olabileceğini öne sürerek Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu akabinde basın açıklaması yapan üyeler, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, bir şirketin kârı uğruna hukuku, insanı, hayatı ve doğayı hiçe sayan etraf katliamına karşı meslek odaları ve yurttaşlar tarafından yapılan onlarca müracaat ve ihtara rağmen kamu vazifelilerinin misyonlarını yerine getirmekten kaçındığı, şirketin kollandığı, uygulamalarına göz yumulduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Felaketin sona ermediğini belirten üyeler, “Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş hala bölgede faaliyetine devam etmektedir. Milyonlarca ton tarım toprağı siyanür ve öbür kimyasallarla zehirlenmiş ve on yıllarca kullanılamaz hale getirilmiş, bölgedeki kırsal içme suyu kaynaklarının neredeyse tamamı kirlilik nedeniyle yıllarca içilemez hale getirilmiş, doğal hayat zenginliği ile ünlü bölgede artık kuşlar dahi uçamaz olmuştur. İşletme Fırat ırmağının bir kolu olan Karasu ve bunun üzerinde bulunan Bağıştaş barajına çok yakın pozisyondadır. İşletmenin bulunduğu alanın akarsu ve baraja nazaran daha yüksek pozisyonda olması, işletmede oluşabilecek her türlü sıvı atığın özgür kalması halinde aşağı hakikat akarak Karasu ve Fırat’a erişmesi ve felaketin tüm Fırat ırmağı boyunca bölgeye yayılması an sorunudur. Birkaç şirketin kar etmesi uğruna tarım alanlarımıza, göllerimize, doğal ömrümüze ve nihayet yurttaşlarımızın canlarına göz nazaran göre kastedilmesine göz yumanlar yargılanmalı, yaptıklarının hesabını hukuk önünde vermelidirler” diye konuştu.

“Bu hesabın sorulmaması daha evvel de tekraren duyurduğumuz üzere yarın Kaymaz’da Koza Madencilik, Sarıcakaya’da Cengiz Holding tarafından da tıpkı katliamların gerçekleştirilmesine yol açacaktır” diyen gönülllü çevreciler, açıklamalarında şu görüşlere yer verdiler:

“Sarıcakaya’da gerçekleştirilmesi planlanan etraf katliamının İliç’de yaşanandan çok daha vahim boyutlarda olacağı bahsin uzmanlarınca lisana getirilmektedir. Tüm Eskişehir ve Sakarya havzası İliç’te meydana gelenden daha büyük katliam ve felaket tehdidi ile karşı karşıyadır. İliç’te yaşananların hesabı sorulmazsa birebir felaket Eskişehir’de de yaşanacaktır!
Yaşanan felaketlerin özünde, ülkenin en stratejik kaynaklarından olan madenlerimizin, özel şahısların işletmesine açılmış olması yatmaktadır. Bu felaketlerin önüne geçilmesi, madenlerimizin birkaç şirketin ve onlara göz yumanların değil ülke menfaatleri yolunda kullanılabilmesi için tüm maden işletmeleri derhal devletleştirilmeli, madencilik özel teşebbüse kapatılmalıdır. Biz de Eskişehir Etraf Derneği ( ESÇEVDER ) olarak yurttaşlarımızın ömürlerinin, ülkemizin menfaatlerinin, toprağının, suyunun, doğal ömrünün bir avuç şirket işvereni ve onların yasa dışı faaliyetlerine göz yumanlara karşı korunması, sorumlulardan hukuk önünde hesap sorulması için bugün Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde hata duyurusunda bulunduk”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir