İzmir Körfezi deniz maruluyla yeşile büründü

Körfezde belirli devirlerde gözlemlenen ve halk ortasında “deniz marulu” olarak da bilinen deniz yosunları, tekrar ortaya çıktı. Deniz yosunu, Bostanlı kıyısında kıyıya yakın kimi noktalarda denizin yüzeyini kapladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi grupları, yosunların temizlenmesi için çalışma yürütüyor.

“Endüstriyel ve ziraî faaliyetlerin ağır olduğu bölgelerde ortaya çıkıyor”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Hidrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Ergün Taşkın, deniz yosununun bilhassa endüstriyel ve ziraî faaliyetlerin ağır olduğu bölgelerde ortaya çıktığını söyledi.

Deniz yosunlarının evsel, şehirsel ve endüstriyel atıklar, ziraî ve hayvansal faaliyetler, liman, kıyı değişimi üzere insan tesirleriyle oluşan karasal baskının bir sonucu olduğunu aktaran Taşkın, bunların beşere direkt bir ziyanı olmadığını lakin ekosisteme ziyanlarının bulunduğunu anlattı.

“Işığı engelleyerek fotosentezin ve oksijenin azalmasına sebep oluyor”

Karasal ortamdan ağır formda besleyici element girdiği için bu fırsatçı cinsin süratlice artış gösterdiğini aktaran Taşkın, şunları kaydetti:

“Artış gösterdiğinde halı üzere yüzeyi kaplıyor. Işığın suya girmesini engelliyor. Bu durum, öteki hassas tiplerin gelişmesini engelleyebilir. Işığın girmesini engellediği için taban katmanda fotosentezin azalması ve bununla birlikte oksijenin azalmasına neden olabilir. Öldükleri vakit da ortamda istenmeyen bir kokuya sebep olabiliyorlar. Bu tipler ortamdan toplansa dahi tekrar süratle çoğalır zira besleyici elementler ortamda fazladır. İzmir Körfezi’nin iç kısımlarında de deniz yosunu üzere fırsatçı tiplerin çok çoğalmasını önlemek için işe karasal ortamdan başlanmalı, atık suların uygun halde arıtılması sağlanarak besleyici elementlerin girişi önlenmelidir.”

İzmir Büyükşehir Belediyesinden açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, mevsimsel şartlar nedeniyle oluşan yosunların çürüyerek kokuya neden olmaması için çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, sonbahar aylarının yağışsız ve ılık geçmesi nedeniyle sıcaklığı düşmeyen deniz suyunda yosunların bu yıl, geçen yıllara oranla daha fazla görüldüğü de aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir