Kılıçdaroğlu: Amerika’ya gittim, ‘Vay Kılıçdaroğlu icazet almaya gidiyor’; akılları yok çünkü, dünyanın ne olduğunu bilmiyorlar!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep Sanayi Odası’na yaptığı ziyarette, “Amerika’ya gittim. Sizler de gazetelerden, televizyonlardan izlemişsiniz. ‘Vay Kılıçdaroğlu icazet almaya gidiyor’. Akılları yok zira. Dünyanın ne olduğunu bilmiyorlar. Nereye gitti Kılıçdaroğlu? Dünyanın teknolojide bir numaralı olan üniversitesine gitti. İngiltere’ye gitti Kılıçdaroğlu. Niçin? 184 yıllık üniversitede, yapay zeka nedir, nasıl gelişiyor, çalışmalar nasıl yapılmış? Oraya gitti. Siyasetçilerle görüşmedim. Toplum o denli bir noktaya taşınmış ki Amerika’ya giden, icazet almaya gidiyor. Ya bizim aklımız yok mu” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için dün Gaziantep’e geldi. Kılıçdaroğlu, bugün Gaziantep Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nu Gaziantep Sanayi Odası Lideri Adnan Ünverdi ve yönetim kurulu üyeleri ağırladı.

Görüşmenin akabinde açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hepimiz teknolojiden yararlanmalıyız”

“181 ülkeye ihracat yapıyor Gaziantep, bu çok hoş bir şey. Dileğimiz, bu sayının artması. Üretim ve ihracat… Üretmek gerekiyor. Üretmeden ihracat mümkün değil. Gaziantep’in Orta Doğu’nun ve Kafkasların en değerli kentlerinden birisi olduğunu biliyoruz. Fakat nitekim de Gaziantep, bu potansiyeline rağmen daha hoş şeyler yapabilir, endüstrisini geliştirebilir. Teknolojiyi izleme konusunda sayın başkan bazı ipuçları verdi. Evet, 21. yüzyıl, teknoloji yüzyılı. Teknoloji konusunda Türkiye geri kalırsa, teknolojide atması gereken adımları atamazsa bir müddet sonra katma bedeli düşük eserlerin üretildiği bir ülke haline gelir. Hepimiz teknolojiden yararlanmalıyız.

“Türkiye, prestij sahibi olacaksa dört etaplı bir stratejiyi izlemek zorundadır”

Üniversitelerin bilgi üretebileceği bir sürece Türkiye’yi sokmak durumundayız. Şayet Türkiye, süratle büyüyecekse, kalkınacaksa, bölgesinde ve dünyada kelam sahibi olacaksa, prestij sahibi olacaksa dört etaplı bir stratejiyi izlemek zorundadır. Nedir dört ayaklı strateji?

“Demokrasi, fikir özgürlüğünün yanı sıra can ve mal güvenliği demektir”

Birincisi, gerçek bir demokrasidir. Bakın dünyaya, demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke gelişmemiştir. Kişi başına geliri 30, 40, 50, 60 bin dolar olan ülkelerin tamamında demokrasi gelişmiştir. Şayet demokrasiyi geliştiremiyorsanız baskıcı bir idare altında endüstrici ne kadar çalışabilecek? Bir mühlet sonra ülkesini terk edecek. Giden çok sayıda sanayicimiz var. Demokrasi, fikir özgürlüğünün yanı sıra can ve mal güvenliği demektir. Benim can ve mal güvenliğim yoksa yabancı sermaye buraya niçin gelsin? Can ve mal güvenliği yoksa endüstrici neden yatırım yapsın? Bugünkü ortamda rastgele bir siyasetçi, iktidar sahiplerinden birisi çıkıp, beğenmediyse sanayiciyi suçlayabilir. Aylarca içeride yatabilir, tutuklanabilir. Bu gerçek var Türkiye’de.

“Düşünce özgürlüğünden bedelli bir şey yoktur; siz, farklı düşündü diye insanları mahpusa atarsanız, tutuklarsanız ne olacak?” 

Haksızlığa uğradığımda gidip hâkime başvuracağım. Hâkim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine nazaran karar verecek. Dikkatinizi çekerim; kanuna nazaran değil. Anayasa 138, ‘Kanuna nazaran karar ver’ demiyor. Hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine nazaran karar verecek. Artık elinizi vicdanınıza koyun, kaç tane hâkim var bu türlü Türkiye’de? Adaletin olmadığı yerde can ve mal güvenliği olmaz ki zati. Adaletin olmadığı yerde niyet özgürlüğü olmaz ki esasen. Niyet özgürlüğünden pahalı bir şey yoktur. Cetlerimiz söylemiş; ‘Akıl, akıldan üstündür’. Siz, farklı düşündü diye insanları mahpusa atarsanız, tutuklarsanız, üniversiteden atarsanız ne olacak? Batı ne diyor? ‘Farklı düşünenler, gelin bizim ülkemize.’

“Eleştiriye tahammül edemeyen kişi siyasetçi olmasın”

Demokrasi, özgür medya demektir birebir vakitte. Bir siyasetçinin en çok sağlıklı ve dengeli tenkide gereksinimi var. Tenkide tahammül edemeyen kişi siyasetçi olmasın. Olamaz esasen. Münasebetiyle demokrasi, stratejinin en temel ayaklarından birisi.

“Üniversiteler bilgi üretmezse endüstrici bilgiyi metaya dönüştüremez”

İkincisi, üreten Türkiye. Türkiye’nin üretmesi lazım. Soru şu; neyi üreteceğiz? Hoş ihracat yapıyoruz. Fakat dünya süratle değişiyor. 21. Yüzyıl, artık teknoloji yüzyılıdır. Bilgiye dayalı iktisat. Bilgi üretiyorsanız katma kıymeti yüksek eser üretirsiniz. Bilgiyi üreten kurumun ismi, bütün dünyada üniversitelerdir. Üniversitelerin bilgi üretmesi lazım. Üniversiteler bilgi üretmezse endüstrici bilgiyi metaya dönüştüremez. Üniversiteler çok kıymetlidir.

“Amerika’ya gittim, siyasetçilerle görüşmedim”

Amerika’ya gittim. Sizler de gazetelerden, televizyonlardan izlemişsiniz. ‘Vay Kılıçdaroğlu icazet almaya gidiyor.’ Akılları yok zira. Dünyanın ne olduğunu bilmiyorlar. Nereye gitti Kılıçdaroğlu? Dünyanın teknolojide bir numaralı olan üniversitesine gitti. İngiltere’ye gitti Kılıçdaroğlu. Niçin? 184 yıllık üniversitede, yapay zeka nedir, nasıl gelişiyor, çalışmalar nasıl yapılmış? Oraya gitti. Siyasetçilerle görüşmedim. Toplum o denli bir noktaya taşınmış ki Amerika’ya giden, icazet almaya gidiyor. Ya bizim aklımız yok mu?

“Sosyal yardımların, kişinin onuru korunarak yapılması lazım”

Güçlü toplumsal devlet… ‘Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar’ diye bir kelam var. Herkesin bir gelecek garantisinin sağlanması lazım. Bunun ismi da toplumsal devlettir. Anayasa’da değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen unsur, ‘Türkiye Cumhuriyeti devleti, demokratik, laik, toplumsal hukuk devletidir’ diye. Toplumsal hukuk devleti. Bunun sağlanması lazım. Hiç kimsenin aç ve açıkta kalmaması lazım. Toplumsal yardımlar; kişinin onuru korunarak yapılması lazım. ‘Sıraya dizelim, bunlara yiyecek verelim, televizyonları çağıralım’… ‘Bak, ne kadar yeterlilik sever bir adammış’ kimliğini ortaya koymak kadar insan onuruyla onayacak öteki bir şey yoktur. Buradan Türkiye’nin çekilip çıkarılması lazım. Aile Dayanakları Sigortası’nın çıkması lazım.

“İşi ehline teslim ettiğiniz andan itibaren siyasetçi, liyakatli beşerden ders çıkarır”

Stratejinin dördüncü ayağı, sürdürülebilirliktir. Bunun da özünü devlette liyakat oluşturuyor. Devlette liyakat varsa sürdürülebilirlik vardır aslında. İşi ehline teslim ettiğiniz andan itibaren siyasetçi, liyakatli beşerden ders çıkarır. 

“Hayatımda saraya bir sefer gittim”

Hayatımda saraya bir sefer gittim. 15 Temmuz’dan sonra. Sayın Erdoğan vardı, Bahçeli vardı, Binali Bey vardı, İbrahim Kalın Bey vardı. Dedim ki ‘Ben Maliye Bakanlığı’nda çalışır, daire başkanı iken rahmetli Özal bizi toplardı Başbakanlık’ta. Bir kanun çıkaracağı vakit bize sorarlardı, ‘Ne’ diye. Birtakım uygulamalara itiraz ederdik. Merhum Özal da bizi dinlerdi. Neyin ne olduğunu anlatırdık. Planlamacılar vardı, onlar da anlatırdı. Binali Bey dedi ki ‘Siyasetçi karar verir.’ Elbette siyasetçi karar verir. Ancak yanlış karar verir de uygulamaya koyarsa dönüp bürokrata soramaz; ‘Kardeşim beni niçin uyarmadınız, kusurlu olduğunu’. Dünyanın bütün demokrasilerinde kanun taslaklarını bürokratlar hazırlar.” (ANKA) 

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu: Arbededen bıktık; geçmişten ders çıkarıp yeni bir gelecek inşa etmeliyiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir