KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs’ın kendine has gerçekleri vardır”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türkleri ile Rumları birleştirecek, bir devlet içinde yaşatacak doğal düzeneklerin olmadığını belirterek, Kıbrıs’ın kendine has gerçeklerinin bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı ofisinde AA muhabirine son gelişmeleri pahalandıran Tatar, 40. kuruluş yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan KKTC’nin egemenliğinden asla taviz vermeyeceğini lisana getirerek, KKTC gerçeğini tüm dünyanın kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs’ta bir sorunun bulunduğunu ve bu nedenle uzlaşmaya muhtaçlık olduğuna dikkati çeken Tatar, uzlaşma ve işbirliğinin yolunun iki hükümran eşit devletten geçtiğini, sorunun tahlilinin bir tarafının mutlak surette Kıbrıs Türklerinin devleti KKTC olduğunu söz etti.

Tatar, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere milletlerarası toplumun bir kısmının yaptığı birleşme davetlerinin gerçeklerden uzak olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Rumlar ile bizi birleştirecek, bir devlet içinde yaşatacak doğal düzenekler yok zira Kıbrıs’ın kendine has gerçekleri vardır. 60 yıldır artık herkes konumunu belirlemiştir. Ben Rumca bilmem, o Türkçe bilmez. Ben onu tanımam, o beni tanımaz. İş dünyası iki tarafta apayrı. O bakımdan iki toplumlu federasyon telaffuzları ile bir yere varılamaz.”

BM Güvenlik Kurulunun 1964 yılında aldığı karar doğrultusunda iki toplumlu federasyon modelinde ısrarcı olunmasının anlamsız olduğunu vurgulayan Tatar, “Size röportaj verdiğim bu odada yaklaşık 60 yıl evvel Kıbrıs Türk Federe Devleti süreci başlamış. 60 yıldan sonra siz bandı geri sarıp ‘Sizi birleştireceğiz, 1960’lara geri götüreceğiz.’ halindeki bir anlayışın başarılı olması mümkün değildir.” diye konuştu.

“Bir muahede olursa her iki tarafa da büyük yararlar getirecektir”

Tatar, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) yeni seçilen lideri Nikos Hristodulidis’in, kilise ve çok sağcı Rum Ulusal Halk Cephesinin (ELAM) dayanağı nedeniyle “Birleşik Kıbrıs” fikrini savunduğunu belirterek, Hristodulidis’in seçildikten sonra milletlerarası toplumu dikkate alarak iki toplumlu federasyon modelini benimseyen profil çizdiğini lakin halinde değişiklik olmadığını söyledi.

KKTC’nin bugüne kadar milletlerarası görüşmelerde daima uzlaşmadan yana hal sergilediğini vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs’ın hükümran eşit iki devletli bir tabanda bizimle muahedesi, iki tarafa da yarar sağlayacaktır. Türkiye‘nin dayanağıyla gerek denizlerdeki hidrokarbon, doğal gaz zenginliklerinin araştırması olsun, gerek yenilenebilir güç kaynaklarında işbirliği olsun, gerek yalnızca 40 mil uzaklıktaki Türkiye üzerinden elektrik kablosu ile Avrupa’ya enterkonnekte sistemine bağlamak ve buradaki güç siyasetini sürdürebilmek olsun, bunlar daima olabilir ve her iki tarafa da yarar sağlayacak tekliflerdir.”

İşbirliği ve uzlaşma durumunda KKTC’ye Türkiye’den gelen suyun da Güney Kıbrıs ile paylaşılmasının mümkün olacağını anlatan Tatar, “Kuraklık ve global ısınmanın olduğu bir periyotta Türkiye’den gelen su bir nimet. Bir mutabakat olursa Güney Kıbrıs, Türkiye’nin limanları, hava alanı, Türkiye’den buraya akacak olan daha fazla turist ve tüm bunlar, kazan kazan durumunu ortaya çıkaracağı için her iki tarafa da büyük yararlar getirecektir.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, muahede olmaması durumunda ise KKTC’nin zati kendi yolunda ilerlediğini ve tanınması için Türkiye’nin dostları, İslam ülkeleri ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyelerine yönelik eforlarını sürdürdüğünü kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir