Merkez Bankası’nda çalışan Gizem Uzuner görevden alındı

Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na atanan Hafize Gaye Erkan, bankada birinci vazife değişikliğine imza attı.

Sözcü’nün haberine nazaran, bankanın İrtibat ve Dış Bağlantılar Genel Müdürü Gizem Uzuner’in görevden alındığı öğrenildi. Uzuner’in kurumda kalıp kalmayacağı şimdi netleşmedi.

Erkan, 9 Haziran’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı ile TCMB Başkanlığı’na atanmış ve Şahap Kavcıoğlu’ndan misyonu devralmıştı.

GİZEM UZUNER KİMDİR?

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat kısmı mezunu olan Gizem Uzuner, lisans eğitiminin bir kısmını Sofya’da MT&M College’da okudu.

Yüksek lisansını ise Bilgi Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Finansal İktisat kısmında tamamladı. Lisans eğitimi esnasında Amerika ve Yunanistan’da çeşitli şirketlerin finans departmanlarında çalıştı. Türkiye’de ise Gedik Yatırım Holding Kaldıraçlı Süreçler Departmanı’nda ve Takviye Menkul Kıymetler’de araştırma kısmında vazife aldı. Sermaye Piyasası Heyeti’nin yetkilendirmesiyle Türev Araçlar ve İleri Seviye lisanslarına sahip.

2015’de takımına dahil olduğu Bloomberg HT’de Araştırma Müdürü olarak kariyerine devam etti. 2022 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İrtibat ve Dış Alakalar Genel Müdürü olarak atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir