Şahinbey Belediyesi’nden çiftçilere destek

Şahinbey İlçesi’ndeki çiftçilere arpa, buğday ve mercimek, fide, gübre, dağıtımı gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi 4.000 tonluk buğday, arpa ve gübre dağıtımına Kapcağız Köyü’nde başlarken çiftçiler piyasadan daha uygun fiyata gübre almanın memnunluğunu yaşadı.

DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, verilen dayanaklarla ekili alanda ve çiftçi sayısında değerli artışlar sağlandığını belirterek “6 yıldan bu yana çiftçilerimize dayanaklarımızı aralıksız bir biçimde ve arttırarak sürdürüyoruz. Çiftçimizden gelen her talep bizim başımızın tacıdır. Tarım İlçe Müdürlüğümüzün bize bildirdiği arpa, buğday ve gübre talebinin hepsini aldık. Bu yıl dağıttığımız arpa, buğday ve gübre 4.000 ton oldu. Cennet bir vatan üzerinde yaşıyoruz. Allah şehitlerimizden razı olsun her karışını kanlarıyla suladıkları bu cennet vatanı bize emanet ettiler. Askerlerimiz sonda vatanı bekliyor. Çiftçilerimiz de bu vatan toprağının her karışını ekerek, biçerek kendi nöbetini tarlasında tutuyor. Allah çiftçilerimizden de, askerlerimizden de razı olsun. 6 yıldan beri her yıl daha da artan ve çeşitlenen dayanaklarla çiftçimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Desteğimize evvel tohumla başlayıp gübreyle devam ettik. Daha sonra yem takviyesi derken arılı kovan, yumurtacı tavuk, canlı hayvan dayanağı, fıstık, zeytin fidanı, asma dağıtıp, çiftçilerimizin arazi yollarını yaptık. Hükümetimizin de bakanlarımızın da yapmış olduğu dayanaklar var. Onlar da çiftçimizin gelirinin artması ve artan maliyetlerle ıstırap yaşamaması için takviyelerine arttırarak devam ediyorlar” dedi.

FIRAT’IN SUYUNUN BURAYA GELMESİ ÖNEMLİ

Çiftçilerin kuraklıktan şikâyet etmesi üzerine Fırat’ın suyunu Gaziantep’e getirmek istediklerini tabir eden Lider Mehmet Tahmazoğlu “Biz belediye olarak çiftçilerimize elimizden gelen takviyesi sağlıyoruz. Tahminen Türkiye’de olmayan takviye sağlıyoruz. Fakat kuraklık da değerli.

Fırat’ın suyu Gaziantep’e getirene kadar çalışacağız. Allah bize bu imkânı vermişse biz de İmkânı sonuna kadar değerlendirmekle mükellefiz. Bana nazaran Gaziantep’te yapılması gereken en kıymetli işlerin başında Fırat’ın suyunun Gaziantep’in çiftçisiyle buluşturulması geliyor. Bunu kesinlikle ve kesinlikle yapmak başarmak zorundayız” diye konuştu

BAŞKAN TAHMAZOĞLU TÜM GEREKSİNİMLERE YANIT VERİYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mustafa Aslan, Şahinbey Belediyesi’nin vermiş olduğu dayanakların klasik hale geldiğine dikkati çekerek “Şahinbey Belediyesi’nin bir klâsik çiftçiye dayanak programında yeniden bir ortadayız. İnanın bu hususlarla ilgili konuşacak çok bir şey de bulamıyoruz. Sağ olsun hepsini icraatlarıyla liderim yapıyor. Bu programların başladığı günden beri beraberiz. Elimizden geldiği kadar çok çalışıyoruz ancak liderimiz kadar olağan ki destekçi olamıyoruz. Yalnızca tedarikini yapıyoruz. Hakikaten liderimle bizim bu dağıtım programlarından evvel çok büyük çekişmelerimiz oluyor. Lakin daha sonrasında keyifli bir beraberlikle devam ediyor. Bu dağıtımın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

TEK SIKINTIMIZ SU

Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, kuraklıktan ötürü istenilen randımanın alınamadığını söz ederek “Kilis yolu dediğimiz bölge bizim için kurak bir bölge. Bu bölgede kuru tarım yapıyoruz. Hasatta nitekim verdiğimiz emeğe ve çiftçiyle üzülüyoruz. Susuzluğun büyük acısı ve meşakkatini yaşıyoruz. En ufak su kaynaklarını dahi kıymetlendiriyoruz. Yalnızca sulu alanlarda zerzevattan çok önemli bir gelir elde ettik. Gaziantep’te eksiksiz bir kurutmalık ve salca kültürü var. Türkiye’nin her yerine gönderiyorlar. Hala biber ve domates toplayan çiftçilerim var. Liderimden Allah razı olsun. Çiftçilerimiz Liderimizin sayesinde geçen sene neredeyse piyasanın üçte bir fiyatına fide aldılar. Bizde tohumda, gübrede çok önemli takviye alıyoruz. Lakin sulu alanlarda bunun randımanını alırken ne yazık ki bölgede kuraklıktan ötürü istediğimiz neticeyi alamıyoruz. Çiftçimiz tekrar de yılmadan ekmeye, biçmeye ve üretmeye devam ediyor. Bu bölgedeki tek eksiğimiz su. İnşallah büyüklerimiz bunu görür ve bu bölgeye bir gün suyu getirir” dedi.

ŞAHİNBEY BELEDİYE LİDERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Gaziantep İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Osman Türkman ülkenin üretime muhtaçlığı olduğuna dikkati çekerek “Şahinbey Belediyemiz 6 yıldan buyana çiftçilere takviye oluyor. Türkiye’de kimi Büyükşehir Belediyeleri 100 ton yani 4 tır dağıttığı vakit Türkiye’de ulusal basında reklam oluyor.

Bu memleketin üretime muhtaçlığı var. Bu memleketin vatandaşının sofrasına sağlıklı besinin uygun fiyata gitmesine gereksinimi var. Bunun sağlanması için tarladaki ve ahırdaki üretimin uygun fiyatlı olarak devam etmesi lazım. Şahinbey Belediyesi 2017 yılından buyana Türkiye’de Büyükşehir Belediyelerinin dahi yapmadığı bu işi yapıyor ve istekli yapıyor. İşte toplumsal belediyecilik budur. Hepiniz ismine nitekim Şahinbey Belediye Liderimize teşekkür ediyorum ve unutmayalım yapılan uygunluğu bilhassa güç vakitte bizim yanımızda duran insanların bu emeğini, bu katkısını unutmayalım. Hepinizi. Hürmetle, sevgiyle selamlıyorum. Teşekkür ediyorum” diye konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir