“Sanat İhtisas Merkezi Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesidir”

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, SEKA Kâğıt Fabrikası içinde yer alan tarihi Taşlı Değirmen yapısını Sanat İhtisas Merkezi’ne dönüştüren projesini tamamladı. Birebir vakitte SEKA Kültür Havzası’nın birinci yapıtı olan Sanat İhtisas Merkezi, Dünya İşçi Bayanlar Gününün kutlandığı 8 Mart Cuma günü hizmete girdi. Açılışta konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu alan kentin Sanat Galerisi tarafındaki kıymetli bir gereksinimini karşılayacak. Burası bir endüstriyel dönüşüm projesi ve Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar büyük bir endüstriyel dönüşüm projesi yok” dedi.

AÇILIŞA KATILDILAR

Kocaeli’nin en büyük stant alanı unvanını taşıyan merkez, tarihi dokusu içinde kentin kültür ve sanat hayatına kıymetli katkı sunacak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, BBP Kocaeli Vilayet Koordinatörü Metehan Küpçü, AK Parti İzmit İlçe Lideri Halil Güngör Dokuzlar, AK Parti Bayan Kolları Lideri Yasemin Özdemir, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen, İl Kültür Müdürü Fatih Taşdelen, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Sadık Uysal ve Gökmen Mengüç, Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Burhan Akçin ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

KONUKLAR İÇİN TSM KONSERİ

Konuklar yağmur nedeniyle merkezin önünde kurulan çadıra davet edildi.

Açılış öncesinde bu alanda Türk Sanat Müziği konseri düzenlendi. Birbirinden hoş yapıtları seslendiren Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Ses Eğitmenlerinden Tuğçe Erenci’ye klasik kemençede Pınar Çaki, kanunda Prof. Ayşegül Kostak Toksoy, ud’da Buse Sever ile ritimde Nurcan Betül Arisoy eşlik etti. Konserin akabinde Lider Büyükakın bayan sanatkarlara çiçek takdim ederek kutladı.

8 MART’I KUTLAYARAK BAŞLADI

Başkan Büyükakın, konserin sonunda konuklara yönelik bir selamla konuşması yaptı. Kelamlarına 8 Mart Dünya Bayanlar Gününü kutlayarak başlayan Lider Büyükakın, daha sonra SEKA Kültür Havzası ve açılışı gerçekleştirilen Sanat İhtisas Merkezi ile ilgili bilgi aktardı.

BÖYLE BİR DÖNÜŞÜM PROJESİ YOK

1 milyon metrekare alana sahip olan SEKA toprağı içinde SEKAPark da dahil olmak üzere yapılan çalışmaları anlatan Lider Büyükakın, “Bugün açılışını yapacağımız alan ise SEKA Fabrikası içindeki Taşlı Değirmen kısmı. Burada Büyükşehir Konservatuvarımız ve Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğümüzün üniteleri olacak. Bu alan kentin Sanat Galerisi tarafındaki değerli bir muhtaçlığını karşılayacak. Burası bir endüstriyel dönüşüm projesi ve Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar büyük bir endüstriyel dönüşüm projesi yok” dedi.

KENT MİRASINI YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ

Başkan Büyükakın endüstriyel dönüşüm projelerinin bir kent için son derece büyük kıymet taşıdığına da dikkat çekerek, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da birçok ülkenin bu tarafta çalışma yaptığını söyledi. Kendilerinin de SEKA toprağı içindeki endüstriyel dönüşüm projelerine hayat verdiklerini kaydeden Lider Büyükakın, “SEKA’nın içindeki makineler, matbaa makineleri duruyor. Bunlar bir kent için değerli miraslar. Bu mirasları yaşatmaya devam ediyoruz. SEKA Kültür Havzası içinde açtığımız SEKA ihtisas Merkezi’mizi de verdiğimiz kelam çerçevesinde açıyoruz. Buraya gözünüz üzere bakmanızı ve her an canlı tutmanızı rica ediyorum” formunda konuştu.

PROF. DR. HÜLAGÜ’DEN TEŞEKKÜR

Başkan Büyükakın’ın akabinde konuşan Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hülagü de kelamlarına 8 Mart Dünya Bayanlar Gününü kutlayarak başladı. Prof. Dr. Hülagü, Başkan Büyükakın ve grubuna Kocaeli’ne endüstriyel dönüşüm projesiyle kazandırılan SEKA Kültür ihtisas Merkezi için teşekkür etti.

VATANDAŞLARLA MERKEZİ GEZDİLER

Konuşmaların akabinde Lider Büyükakın ve beraberindekiler çadırdan merkezin içine geçerek eğitim alanlarında incelemelerde bulundu. Açılışta sanat merkezinin birinci standı sanatseverlerle buluştu. Ebru sanatkarı İlker Selimler ve Sevgi Şen farklı yöntemlerle gerçekleştirdikleri yapıtlarını sergiledi. Stantta; klasik ebru teknikleri ile hazırlanmış eserler, ebru kâğıdının üstüne birden fazla baskı yaparak desen elde edilen Akkase Ebru çalışmaları, ayet ve hadislerle hazırlanan ebru çalışmaları yer aldı. Sanatla estetiğin ahengiyle şekillenen toplam 70 eser alanda sergilendi.

MODA AKADEMİSİ’NDEN ÖZEL SERGİ

Bunun yanı sıra merkez içinde yer alan Moda Akademisi açılışa özel olarak, prova modellerinin üzerinde rengârenk kumaş çalışmaları, kalıp çalışmalarını sergiledi. Sıfır Atık Festivali’nde de yer alan Dilek Hanif imzalı kostümler de stantta yer aldı.

İKİ KISIMDAN OLUŞAN MERKEZ

SEKA Sanat İhtisas Merkezi; eğitim ve stant alanı olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Merkez içinde Kültür ve Toplumsal İşler Dairesine bağlı Konservatuvar Müdürlüğü ile Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan eğitim alanlarında klasik eğitim metotlarının ötesinde dinamik, gelişen, çok boyutlu ileri düzey eğitimler verilecek.

7 BAŞKA ATÖLYE

Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nın Klasik ve Hoş Sanatlar Kısımlarının eğitimleri merkez içindeki 7 başka atölyede gerçekleştirilecek. Hoş Sanatlar Bölümü’nün; fotoğraf, çocuk fotoğraf, seramik ve çini ile Klâsik Sanatlar Bölümleri’nin; Hüsn-i Çizgi, Ebru, Kat’ı, Tezhip ve Minyatür branş dersleri Seka Sanat İhtisas Merkezi’nin çatısı altında verilecek. Ayrıyeten oluşturulan özel bir atölyede müzik provaları yapılacak.

MODA AKADEMİSİ

Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü ise tesiste Moda Akademisi ile yer alacak. Moda Akademisi; dokuma, tasarım, modelistlik, dijital tasarım, drapaj ve dikiş olmak üzere 6 başka atölyede faaliyetlerini gerçekleştirecek. Dünya trendlerine uygun kesimin gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte verilen eğitimlerle dizayndan üretime; hazır giysi kesiminde alanında uzman kursiyerler yetiştirmenin amaçlandığı Moda Akademisinde temel karakalemden koleksiyon oluşturmaya kadar baştan sona klâsik eğitim metotlarının ötesinde ileri düzey eğitimler verilecek..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir