Siyasetin yozlaştırmadığı hiçbir kurum kalmadı

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Recep Sanal, İçişleri Bakanlığı’nın, muhalefetteki belediyelere dönük soruşturmalarını mesleği gereği yakından izliyor. Öteden beri iktidarların, muhalif belediyelerle hesaplaşmalar içine girdiğini lisana getiren Sanal, “Fakat bugünkü durum geçmiştekilerden farklı görünüyor. Yeniden yapılan İBB seçimlerinde, büyük bir farkın çıkması da halkın bu cins siyasi çekişmelerden rahatsız olduğunu ve herksin kendi vazifesini yapmasını istediğini gösteriyor” dedi.

Sanal, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki soruşturmada, heyete başkanlık yapan Mülkiye Başmüfettişi F.C.’nin sıhhat nedenlerini münasebet gösterip misyondan çekilmesini ise şöyle yorumladı:

“Müfettiş ‘Beni görevlendirmeyin’ diyebilir. Ahlaklı bir şeydir. Hangi vazifelerin kime verilip, verilmeyeceğini Teftiş Kurulu lideri bilir. Münasebetiyle bir misyona hangi müfettişin itiraz edeceğini bilirler. Müfettiş, bir sefer soruşturmaya girdikten sonra değiştirilmesi mümkün değil. Zira o soruşturmaya başından beri vakıf olan birisi. Diyelim ki hakikaten soruşturmanın ortalarında rahatsızlandı, o olabilir.”

GÜVEN KALMADI

Toplumun devlet idaresindeki bireylere güvenmediğine dikkat çeken Sanal, “Siyasetin bozmadığı, yozlaştırmadığı bir kurum kalmadı. Bu, toplumun devlet adamına itimadıyla alakalı bir şey. Siyasette devlet adamı yetişmediği için toplum siyasetçiye, aldığı karara güvenmiyor. Ne diyor? ‘Bunun altında kesinlikle bir şey vardır” dedi.

Demokratik hukuk devletinde herkesin hukuka uyması gerektiğini tabir eden Sanal, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Müfettiş özel ya da genel teftiş yaptığında, konuları rapora bağlar ya savcılığa ya bakanlık teftiş şurasına gönderir. Bunun dışında müfettişin misyonunun kapsamını genişletmesi, birisinin kellesini almak için harekete geçmesi olmaz.”

Dr. Recep Sanal, kaymakamlık, mülkiye başmüfettişliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyeliği yaptı. Yaşı dolmadan çok evvel emekliye ayrıldı.

“Bundan daha güzel niyetli tutum ne olabilir?”

Sanal, terör kontaklı şahısların belirlenmesi halinde, Bakanlıkça somut olarak ortaya konması gerektiğini vurgulayarak, “Türk devlet geleneğinde, toptancı bir suçlama, karalama yoktu” dedi.

Bir belediye liderinin, belediyede çalışan 86 bin kişinin gündelik hayatını takip etmek zorunda olmadığını anlatan Sanal, şunları söyledi: “Burada belediyenin hali son derece net. ‘Suç işleyen varsa bana gönder gereğini yapayım’ diyor. Bundan daha yeterli niyetli hal ne olabilir ki? Hasebiyle bu mevzu hukuktan külliyen uzaklaşmış siyasi bir hesaplaşmaya dönüşmüş. Ben şunu anlıyorum müfettiş ne rapor verirse versin, Bakan ‘Savcılığa gönderelim. Savcı baksın’ dediği an Bakan’ın misyondan uzaklaştırma münasebeti de bizatihi oluşmuş olacak.”

Hedefi 150 günde 150 soruşturma

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi açılışını yaptı. İmamoğlu, her gün yeni bir icraat yaparken, kazanmak için her türlü berbatlığı yapmaktan geri durmayacak bir anlayışla da rekabet ettiklerini belirtti. “Her türlü hukuksuzluğu yapmaya hazır bir rakibimiz var bizim. Biz 150 günde 150 proje diyerek canla başla icraat yapıyoruz fakat rakibimiz 150 günde 150 soruşturma gayesiyle hareket ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir