Thodex’in kurucusu Özer’in Türkiye’ye iade davası yine ertelendi

Arnavutluk’ta 30 Ağustos’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iade süreci ile ilgili duruşması tekrar ertelendi.

Arnavutluk’tan Türkiye’ye iade edilmesi kararı verilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, bu karara itirazına ait temyiz mahkemesinde görülen duruşması 27 Aralık’a ertelendi.

Hakim Valbon Çekrezi idaresindeki duruşmaya Özer ve avukatı katılmadı. Hakim Çekrezi, savunma tarafının avukatının duruşmaya bir sebep yahut mani belirtmeden katılmaması nedeniyle duruşmayı 27 Aralık’a erteledi.

Mahkeme ayrıyeten avukatın değiştirilmesine karar verdi. Elbasan Asliye Mahkemesi, 17 Kasım’daki duruşmada, Elbasan Savcılığının “Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine müsaade verilmesi” istikametindeki talebinin kabul edildiğini bildirmişti.

Özer ise 7 Aralık’ta bu kararı temyize götürmüştü. Bu karara ait Dıraç Temyiz Mahkemesi’ndeki duruşma 16 Aralık’ta görülmüştü.

Ne olmuştu?

Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanmıştı. Elbasan Asliye Mahkemesinin, 2 Eylül’de Özer’in tutukluluğunun devamına yönelik verdiği karar da 14 Eylül’de Özer’in avukatlarınca temyize götürülmüştü. Dıraç Temyiz Mahkemesi de 20 Eylül’de Özer’in tutukluluğuna yönelik kararı onamıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk’taki mahkeme sürecinin akabinde Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı.​​​​​​​ (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir