Yarından itibaren hava sıcaklığı düşüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarından itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın tesiriyle hava sıcaklığının düşeceğini açıkladı. Yapılan açıklamada, soğuk havayla birlikte Marmara’nın doğusu, Karadeniz’in ve İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz’in yüksek kesitlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi beklendiği, ulaşımda olabilecek aksamalara karşı vatandaşların önlemli olmaları uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarından itibaren soğuk hava, yer yer kar yağışları ve batı bölümlerde beklenen kuvvetli rüzgara karşı vatandaşları dikkatli ve önlemli olmaları için uyardı. Meteoroloji açıklaması şöyle:

“Yapılan son değerlendirmelere nazaran; 19 Aralık Pazartesi günü ülkemizin kuzeybatı kısımlarından başlayarak Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın tesirine gireceği varsayım ediliyor. Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kısımlarda 6-12 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi, çarşamba günü kuzeybatı bölümlerden başlayarak tekrar artması bekleniyor.

Rüzgarın; pazartesi ve salı günü Marmara ve Ege’nin batısında kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli ve yer yer kısa müddetli fırtına formunda esmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte Marmara’nın doğusunun yüksek kısımları, Karadeniz’in iç ve yüksek kısımları, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz’in yüksek kesitlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi bekleniyor. Kar yağışlarının salı günü Konya ve Karaman etrafları ile Antalya’nın doğusunun yükseklerinde kuvvetli olması beklendiğinden başta Konya-Antalya karayolu olmak üzere ulaşımda aksamalara karşı önlemli olunmalıdır.

Pazartesi, salı ve çarşamba günü 3 büyük vilayette beklenen hava sıcaklıkları şöyle olacak:

“Pazartesi , Ankara: 5 / 7 İstanbul: 7 / 8 İzmir: 12 / 14.

Salı, Ankara : 0 / 4 İstanbul : 5 / 9 İzmir : 6 / 1.

Çarşamba, Ankara: -2 / 8 İstanbul: 7 / 11 İzmir : 6 / 13 derece”  (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir