Yıllara direnen tescilli bir miras yok oluyor: Ciğerciler Evi çöktü

ANTALYA – Antalya’nın Elmalı ilçesinde tarihi araştırmalara mevzu olan tescilli yapı Ciğerciler Konutu, ilgili kurumlara verilen dilekçelerdeki “Yıkılacak” ikazlarına karşın tedbir alınmayınca dayanamayıp çöktü.

Savaş Yıldırım.

1999’da Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen bir takım tarafından çizimleri yapılan ve kayda geçirilen tescilli bir yapı olan Ciğerciler Evi’nin şimdiki sakinlerinden Savaş Yıldırım, 2013’ten beri yıkılma tehlikesi altında olan binanın korunması ve tamiratı için birçok sefer başvurduklarını, ancak hiçbirinden sonuç alamadıklarını belirtti.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne müracaat yaptıklarını söyleyen Yıldırım, “En son 6 ay evvel dilekçe verdik. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 3 kişilik bir takım gönderdi. Yapıyı inceleyip gittiler, bir ses çıkmadı. Geri dönüp bilgi bile vermediler” dedi.

Ciğerciler Evi’nin tavanı çöktükten
sonraki imgesi.

HALEN MÜDAHALE EDİLMEDİ

Evin uzun müddettir yıkılma sinyalleri verdiğini, ahşap duvarlardan ve çatıdan çatlama sesleri geldiğini söyleyen Savaş Yıldırım, “Tescilli yapı olduğu için biz çivi bile çakamıyoruz. Esasen proje yaptıracak, restore ettirecek gücümüz de yok. İlgili kurumların restore etmesi için yaptığımız bütün teşebbüsler sonuçsuz kaldı. En sonunda beklenen oldu, konut Ramazan Bayramı’nın birinci günü çöktü. Biz bu konutta ailece yaşıyoruz. Canımıza bir şey olmadı fakat binada büyük hasar var. Buna karşın hala müdahale edilmiş değil. Vakıflar’dan ve Vilayet Kültür Müdürlüğü’nden gelen kimse yok” diye konuştu.

REHA GÜNAY KİTABINDA ANLATTI

Eski çarşıları, arastaları ve dar sokaklarıyla güçlü bir kültürel mirasa sahip olan Elmalı, çift cumbalı, açık sofalı ahşap konutlarıyla de otantik bir yapıya sahip. Karakteristik özelliklerinin birçoklarını bugüne kadar müdafaayı başaran Elmalı meskenlerinin büyük çoğunluğu tescilli kültürel miras statüsünde…

Reha Günay’ın kitabında yer alan
işlemeli kapı.

Yaklaşık 500 yıllık olduğu belirtilen bu konutların ahşap dokusunda, yörenin zenginliği olan sedir ağaçları bol ölçüde kullanılmış. Süslemelerdeki stilize ağaçları, çiçek motifleri ve altı köşeli yıldızlarıyla da Anadolu kültürünü yansıtan eşsiz örnekler arasında. Toklular Mahallesi Taksim Sokak’ta yer alan Ciğerciler Meskeni de bu özgün yapılardan biri. Reha Günay tarafından hazırlanan ‘Elmalı ve Yöresel Mimarlığı’ isimli kitapta da detaylı bir halde anlatılan mesken iki katlı. Cephesi sokağa bakan evin özellikle kapıları ve çatı süslemeleri nadir rastlanır nitelikte.

‘CİĞERCİLER EVİ’ İSMİYLE TESCİLLENDİ

‘Ciğerciler Evi’ ismiyle tescillenen iki katlı ahşap yapının ön cephesi sokağa bakıyor. İki yanı bitişik sistemde olan tarihi konutta art cephesi de bahçeye açılıyor. İşlemesinde Anadolu motifleri kullanılan ahşap yapıda girişin iki yanında çiçeklik nişleri yer alıyor. Çift kanatlı bir kapıyla girilen ahşap yapının iç kısmında bir metre yüksekte bulunan selamlık odasına dar bir merdivenle ulaşılıyor. Merdiven altındaki ocaklı küçük odaya bitişik taş teknenin ise çamaşır yıkamakta kullanıldığı varsayım ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir