Zelenskiy İsrail’i bombardımana tuttu

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İsrail merkezli bir gazetenin düzenlediği bir programa görüntü konferans aracılığıyla katıldı.

Zelenskiy katıldığı programda Ukrayna savaşında Rusya-İran yakınlaşmasını ele aldı.

İsrail’in Kiev idaresinin silah taleplerini karşılamayarak Ukrayna savaşında takındığı tarafsız tavrının Rusya’nın askeri alanda İran ile iştirak kurmasına yol açtığını öne süren Zelenskiy, Rusya’nın İran’dan tedarik ettiğini öne sürdüğü insansız hava araçları ve kamikaze dronlara karşı İsrail’in hava savunma sistemini göndermesine ait taleplerini yineledi.

Zelenskiy, Ukrayna ordusunun alanda Rus güçleri “alt ettiğine” dikkati çekerek “Ancak maalesef ki kendi Demir Kubbe’mize sahip değiliz. Hala gökyüzümüzü garanti altına alacak çağdaş ve tesirli hava ve füze savunma sisteminden yoksunuz.” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’ya silah sağlamasının Rusya’yı öfkelendirebileceği tasasının İsrail’i askeri yardımdan vazgeçirdiğini savunurken bu durumun da İran-Rusya ittifakına taban hazırladığını söyledi.

İSRAİL UKRAYNA’NIN BASKISI ALTINDA

Ukraynalı yetkililer daha evvel birçok defa İsrail üretimi Demir Kubbe’nin Rusya karşısında kendilerine teslim edilmesi gerektiğini savunmuştu.

İsrail’in Rusya karşısında Ukrayna’ya yönelik dayanağı sırf insani yardımdan öteye geçmiyor.

Ukraynalı yetkililer, İran üretimi olduğu belirtilen İHA’ların ve kamikaze dronların ülkeyi maksat almasına karşılık olarak son periyotta İsrail’den hava savunma talebini artırdı.

Bu hususta baskı altında olan İsrail’in yeniden de Ukraynalı yetkililerinin davetlerini reddettiği biliniyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz pazartesi günü Ukraynalı mevkidaşı Oleksiy Reznikov’a yaptığı bilgilendirmede, İsrail’in Ukrayna’ya silah sistemi sağlamayacağını tabir etmişti.

KAYNAK: MEPA NEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir